Cum scap de acnee ?

Afectiunile pielii la copii

Postata de MembruMobileApp150330210426038 cu 8 ani in urma.

Am doar 14 ani și sufăr de acnee de la 11 ani . Înainte aveam probleme cu pistruii dar după ce au început să dispară am trecut la faza a doua și anume acneea . De trei ani tot încerc tratamente , creme , săpunuri de toate felurile , tratamente naturiste și tratamente pentru dereglări hormonale dar fără nici un efect , dispăreau pentru o zi și apoi se făceau mai multe ca înainte . Unii oameni au zis să nu mai storc coșurile dar nu pot trăii cu fața plina de vulcani cu vârful alb care sunt gata sa erupă și care se observa de la zece metrii . Eu cred că acneea are mai mult legătura cu hormonii , adică sunt extrem de înalt 1,80 m , port la încălțăminte numărul 45 și transpir extrem de mult încât într-o zi am băut 5 L de apă într-o zi ! Dar deja am încercat tratamentele recomandate de medic și multe altele și efectul lor a fost mai multe coșuri , și de acum șapte luni mi-au apărut și pe mână și piept . Voi ce îmi recomandați ? Singurul lucru pe care nu l-am încercat a fost și încă este bicarbonatul de sodiu . Oare sa îl încerc să dau cu el pe coșuri ?

Raspunsuri (4)

Dr. Emil Otesteanu

acum 8 ani

Perioada prepubertara si - pubertara din viata fiecarui tanar ( uneori la ambele sexe ) este caracterizata printr-o adevarata bulversare a functiilor arganismului ( in special cea hormonala ) bulversare care revine la un echilibru normal dupa varsta de 15 -16 ani cand devenim adolescenti ; Aceasta acnee ( cosuri ) este prezenta la majoritatea copiilor in aceasta perioada ;Acesta este motivul pentru care nu reactioneaza la nici unul din tratamentele folosite; Pana atunci igiena obisnuita a tegumentelor fetei este suficienta ; stoarcerea acestor cosuri nu este recomandata caci poate lasa cicatrici inestetice ! Burbionul din varful cosului se sterge usor cu un tampon imbibat cu putin alcoo; medicinal. Orice medic pediatru sau endocrinolog , te poate lamuri in acest sens .

aspen

acum 8 ani

Ai incercat tratatment cu Epuris?

Marry_Marry

acum 8 ani

Eu tot am incercat diferite preparate cind aveam acneea, schimbari semnificative am observat doar cind am folosit ceai de patrunjel si ceai din radacini de brusture, poate nu o sa ma crezi, insa da pe mine asta intradevar m-a ajutat. P.S am facut asa o cura de aproximativ o luna zi de zi

Mihaela

acum 8 ani

Ia esit fiului meu pete pe picioare si nu stiu ce este