Cum pot trata iritatia de la pasarica fetitei mele de 3 luni si jumatate?

Afectiunile pielii la copii

Postata de mama de bebelus cu 12 ani in urma.

Am o fetita de 3 luni si jumatate.In urma cu o luna de zile i-am administrat la indicatia pediatrului Amoxacilina, fiindca era racita.La 2 saptamani de la finalizarea tratamentului i-au aparut la pasaria niste cosulete mici rosii, caiire ulterior s-au marit, extins in jurul pasaricii ca o pata rosu aprins.Am dat-o cu fluocinolon, dar am citit pe prospect ca trebuie folosit dupa varsta de 2 ani.Atuni i-a trecut dupa vreo 3 zile de tratament, ramanand decat cateva punctulete rosii cat varful acului.Am crezut ca nu mai e niciun pericol si am scapat, renuntand la fluocinolon, dar de ieri dimineata am patit-o din nou.Este bine sa folosesc la aceasta aceasta varsta frageda unguent din gama antibioticelor?Mentionez ca o schimb si de 5 ori pe zi.Ce remedii naturiste ma indrumati sa incerc?Va multumesc!

Raspunsuri (1)

Dr. Emil Otesteanu

acum 12 ani

Aplicati, dupa tualeta locala neopreol ( si fluocinolon N este bun )