clortimazol in cazul arsurilor

Afectiunile pielii la copii

Postata de georgiana01 cu 12 ani in urma.

Clortimazol se poate folosi si in cazul arsurilor superficiale?( spre exemplu o arsura cauzata de un fier de calcat)

Raspunsuri (7)

Dr. Georgescu Cristian

acum 12 ani

buna seara,

din pacate acest medicament nu este pentru arsuri. clotrimazolul este un antimicotic, daca doriti mai multe detalii despre clotrimazol, puteti citi si pe acest site unde ne scrieti, spre exemplu: //sfatulmedicului.ro/medicamente/clotrimazol-crema_10823, sau dand cautare dupa cuvantul ''''clotrimazol''''
...poate ati dorit sa scrieti alt medicament.
ati putea sa ne spuneti mai mult despre arsura? cam cat de mare este? cum arata? cat de mult a durat contactul cu fierul de calcat? in ce zona a corpului este?....

va urez o seara buna

georgiana01

acum 12 ani

Va multumesc pentru amabilitatea de a-mi raspunde, in continuare o sa va ofer detaliile cerute, in speranta ca ma veti putea ajuta cu o sugestie.Arsura are aproximativ 3,5 cm in zona tibiei, nu este foarte grava(din punctul meu de vedere ca nespecialist), a inceput sa faca besici, ulterior acestea au spart, generand o stare de usturime.Daca puteti sa imi recomandati un remediu as fi recunoscatoare.Va urez o seara frumoasa.

Dr. Georgescu Cristian

acum 12 ani

buna seara,

din ce imi povestiti nu pare a fi o arsura atat de grava. ac***a in vedere ca nu este nici de dimensiuni importante, cred ca cea mai corecta atitudine este sa mentineti zona aceea curata, sa spalati cu apa rece dar sa nu aplicati gheata direct pe arsura, sa nu spargeti dumneavoastra acele basicute sau sa le rupeti si sa le indepartati, iar daca aveti activitate in praf mult sau daca basicutele au fost indepartate si zona a ramas expusa, sa bandajati cu o compresa sterila, sau sa folositi sprayuri speciale pentru arsuri care se gasesc la toate farmaciile (nu cred ca am voie sa fac reclama la produse aici)
daca doriti sa cititi mai multe despre arsuri si tratamentul acestora in functie de gradul de lezare, puteti gasi mai multe informatii pe site-ul acesta unde ne scrieti, spre exemplu la aceasta adresa: //sfatulmedicului.ro/dictionar-medical/arsura_471 . daca totusi arsura este mai grava, atitudinea corecta este prezentarea la medicul de familie pentru un consult complet, deoarece prin internet sunt doar presupuneri, nevazand pacientul sau leziunea...

va urez o seara buna

Iuli

acum 12 ani

Ar fi bun un spray denumit Panthenol. Noi avem in casa intotdeauna, este o spuma pentru arsuri (atat arsuri provocate de foc, ulei, etc precum si cele de soare).

georgiana01

acum 12 ani

Multumesc frumos pentru sugestie.Maine o sa merg sa achizitionez si eu produsul.Oricum cred ca a fost mai mare panica decat situatia in sine.O seara frumoasa :)

perju_georgeta

acum 12 ani

As putea sa recomand un produs natural 100%, pentru tratarea cicatricilor , inclusiv a celor provocate de arsuri , in formula pentru copii
Scagel Kids , pentru detalii suplimentare:
www.estmedica.ro

petrea marius

acum 9 ani

Bună ziua. M-am ars acum 3 zile la toba de la motoretă. E o arsură de 10cm lungime și 3cm lățime. Am primit la infirmerie Flamaderm și Actovegin. Sunt bune? Ce alt medicament îmi recomandați? Am pus comprese sterile și fașa, dar se lipește. Ce pot să fac?