Ce poate fi?

Afectiunile pielii la copii

Postata de mama de bebelus cu 12 ani in urma.

Buna dimineata!Sunt mama unei fetite de 4 luni.De vreo saptamana am descoperit in spatele urechii drepte a fetitei mele ca pavilionul este rosu pe o jumatate a suprafetei acestuia,in partea de sus a urechii, si in locul unde urechea este prinsa de osul capului, sa spun asa, este mai tot timpul umeda, este un lichid putin cleios, galbui.Ce poate fi?Mentionez ca o sterg dupa urechi cu prosopul dupa fiecare baita.
Ea nu da semne de durere cand o palpez..Astept cu interes raspunsul dumneavoastra.Va multumesc anticipat!

Raspunsuri (2)

Pena

acum 12 ani

Copiii mici trebuie curatati in fiecare dimineata, chiar daca au facut baie seara. Trebuie stersi dupa ureche, pe la incheieturi( pliurile de la coate, genunchi, gat), curatat nasul, zona inghinala si fesiera, ombilic.. Trebuie curatati bine dupa ureche si la pliuri pt ca se oparesc.Se aduna transpiratia, secretiile pielii.
Fetita nu are nimic, stergi-o cu un tampon cu ceai de musetel, poti sa-i pui putina pudra si va fi ok. Dar sa o cureti mereu, cu ceai, apoi o stergi sa se usuc bine.
Sanatate

Dr. Mirela Telipan

acum 12 ani

Buna ziua.Dupa cum descrieti pare a fi un intertrigo (un fel de iritatie in pliu); pudra nu va ajuta, dar puteti folosi pentru inceput creme de cicatrizare si antibacteriene simple gen Cicalfate (Avene) sau Bephantene .