Ce inseamna cresterea acestora?

Afectiunile pielii la copii

Postata de membru298004 cu 8 ani in urma.

Buna!
Recent i-am facut fiicei mele analizele si Hematiile, Hemoglobina si Hematocritele au iesit mari. Si anume: Hematiile: 5,89, Hemoglobina: 5,6, Hematocritele: 47,7.
Imi poate spune cineva daca exista vreun pericol si care este acela? Va rog din suflet sa ma ajutati cu un raspuns!
Multumesc!

Raspunsuri (2)

Dr. Emil Otesteanu

acum 8 ani

Valorile acestor constante ale hemogramei sunt diferite la anumite varste ale copilului ; Cum d-vs nu precizati varsta fetitei va voi da valorile normale pentru varsta de 1 an , pentru varsta de 5 ani si pentru cei cu varsta de 12 ani ;
-hematiile la 1an = 4,1 ; la 5ani =4,7 ; la 12 ani =5,4mil/mm3
-hemoglobina " " = 11-15 " =12-15; " = 13-15 %
-hematocrit " " =36 "'' = 38 ; " = 40 - 41 %
Deoarece aceste valori sunt si in functie de aparatura medicala( tip de aparat /firma) aprecierea o face medicul care a recomandat analizele,in prezenta si de examinarea clinica a fetitei , ca si de celelalte rezultate din buletinul de analiza ; In principiu nu cred ca trebuie sa va ingrijoreze !

FreeStyle11

acum 8 ani

De acum incolo cand mai faceti analize, mai si intrebati medicul care vi le recomanda, ce inseamna rezultatele.Pe forum e greu de precizat, plus ca medicul curant e cel care cunoaste pacientul bine bine.