cand dispare icterul la bebelusi?

Afectiunile pielii la copii

Postata de adinatulbure cu 12 ani in urma.

bebelusul meu de 10 saptamani inca mai are icter,il are de la cateva zile de la nastere. i s-au facut teste de sange si urina si au iesit bune iar ficatul functioneaza ok, medicul nu stie de ce ica il mai are la aceasta varsta. as dori un sfat daca se poate sunt in uk

Raspunsuri (1)

Dr. Emil Otesteanu

acum 12 ani

Icterul fiziologic al nou nascutului ( este prezent sub diverse forme si durata la toti nou nascutii ). Nu este o boala ci o stare de imaturitate a ficatului de a procesa bilirubina . Apare in primele zile de la nastere si dureaza 1-- 2 saptamani. dar sunt si situatii cand coloratia icterica a tegumentelor si sclerelor ochilor persista peste aceste termene.
Una dintre situatii este cea datorata laptelui matern ( la 1-2/% din copiii alaptati la san) 12 )cauzat de substantele ce se gasesc in laptele matern si care cresc nivelul bilirubinei.Acestea pot impiedica excretarea bilirubinei prin sange. si astfel icterul apare in primele 5 zile de viata si incepe sa se elimine peste 3-- 12 saptamani .
Discutati cu medicul si aceasta posibilitate, deoarece spuneti ca toate examenele de laborator inclusiv Rh-ul sunt Ok.