bubitze pe obrajori

Afectiunile pielii la copii

Postata de Tea_and cu 14 ani in urma.

Fetitei mele de 2 luni i-au aparut la doua saptamani dupa nastere niste bubite mici pe obrajorii si acestia au devenit uscati si aspri.Precizez ca este alaptata exclusiv la san si este nascuta prin cezariana.Doctora pediatra a spus ca sunt din cauza ca este laptele gras,dar mi-a recomandat in acelasi timp o crema pe baza de cortip***azi pe prospectul careia scrie clar ca este interzisa copiilor sub 2 ani.Am cumparat crema ,dar nu am uns copilul cu ea.O spal cu ceai de musetel si ii dau cu o crema ptr bebelusi de la nivea cu extract de galbenele,dar bubitele sunt tot acolo si pielea tot aspra este.

Raspunsuri (8)

andreea

acum 14 ani

Despre ce crema e vorba? Spui ca e alaptata exclusiv, nu poate fi vorba de vreo alergie pt ca laptele de mama nu provoaca alergii. Exista o crema cu care i-am dat si eu fetitei mele cand era mica si-i apareau bubite, se numeste FUCIDIN, si e buna si pt nou nascuti

gabriela211

acum 14 ani

Asa a debutat si la baietelul meu dermatita atopica. La noi a functionat f bine Avene Trixerra. Cortizonul rezolva doar pe moment problema...la noi a doua zi dupa ce terminam tratamentul cu cortizon(am folosit Advantan si Afloderm) reapareau bubitele in obrajori.

vica

acum 14 ani

am si eu un baietel care are aceeasi problema si mergand cu el la dermatolog mi s-a spus ca are dermatita atopica, asa ca iti recomand sa mergi la un specialist si el o sa iti prescrie un tratament pentru fetita ta. Noi am incercat foarte multe creme si nu au dat rezultate, am facut si analize la sange pentru a vedea la ce alimente e alergic dar nu am depistat nimic deoarece are un organism destul de puternic si au iesit toate valorile zero. Asa mi-a zis dermatologul. acum urmeaza sa facem alte analize pentru a vedea la ce alimente este alergic.

Tea_and

acum 14 ani

Multumesc mult pentru raspunsuri,fetelor,dar am rezolvat cu crema cu galbenele de la nivea.Se pare ca facea acele bubite din cauza laptelui care era prea gras.Am eliminat grasimile din alimentatia mea,am dat si cu crema si acum nu mai avem probleme.Si eu m-am speriat la gandul ca s-ar putea sa fie dermatita atopica,dar m-a linistit medicul cand mi-a spus ca e din cauza laptelui.De atunci o dau cu crema cu galbenele,o spal cu ceai de galbenele si de musetel si e totul in regula....nu mai avem probleme cu pielea.

anamaria

acum 13 ani

eu am depistat caimi face din cauza uleiului de corp.incearca sa nu o mai dai cu nimic dupa baie

claudiacenuse

acum 13 ani

Si eu am un baietel de 6 luni, si acum 1 luna i-a aparut pe un obraz o pata aspra, cu multe bubitze mici si rosii. Dr pediatru a zis ca e dermatita atopica, sa-l dau cu crema EXOMEGA numai pe acea zona, si sa-l spal cu Avene Trixera, gel de dus. Avem 2 saptamani de cand aplic ce a zis dr, si tot la fel e pata respectiva, chiar azi i-a aparut si pe obrazul celalalt. Uneori parca se retrage si pare ca ii trece, insa in ziua urmatoare revine la faza initiala. Mentionez ca baietelul este doar alaptat, nu i-am dat nimic pana acum decat laptic de la mine, iar alimentatia mea nu e grasa, e destul de simpla, chiar nu stiu la ce sa renunt din alimentatie, caci ajung sa nu mai mananc nimic.
Va doresc multa sanatate la copilasi!

clau

acum 13 ani

si fetita mea acum in varsta de 5 ani are aceasi problema de la 6 luni ...dr mi-a spus ca problema se va rezolva singura cu cresterea anilor si precizez ca asa si este la 6 luni avea corpul acoperit de pete rosiii pline de bibite (nu in totalitate dar,....) iar acum anul acesta e anul in care numai are mai nimic......eram disperata cand ii vedeam pielea aspra si cu portiuni de pete cu bubite ...am primit creme speciale at cand petele erau prea rosi si pielea prea uscata iar apoi cu o crema ptr piele ffff uscata(din farmacie) o crep***am zilnic...in ultimi 2 ani am folosit crema nivea ptr piele uscata ,ptr ca incepea sa dispara acele pete si pielea devenea la un ph normal...mentionez insa ca tratamentul primit nu este din romania si care a functionat perfect la nevoie....dr mi-a spus ca e o boala mai noua la copii si dispare pana la 6-7 ani...dar care trebuie totusi o ingrijire pana atunci

elena

acum 11 ani

buna seara mamici
si eu am avut aceleasi probleme cu fetita mea in varsta de aproape patru luni
am mers cu ea la dermatolog si m-a sfatuit sa o dau pe fata cu crema lop***ad timp de cinci zile consecutiv in strat subtire si cat de multa apa termala de la avene pt piele sensibila.
am mers la control si mi-a zis ca totul a functionat perfect si mi-a mai prescris o crema de la avene cicalfate timp de zece zile.
se vede o imbunatatire numai ca am observat ca iau aparut iar bubitele pe fata, si am constat ca nu-i prieste un anumit material
de exemplu satenul.am imbracat-o cu o rochita de saten cand am mers la control si fiind cald in masina a transpirat si sa frecat de material si iar iau aparut
deci aveti grija si cu imbracti copii

multa sanatate la bebici si mamici
elena din tulcea