bubite pe fata

Afectiunile pielii la copii

Postata de membru243683 cu 10 ani in urma.

buna seara, am o fetita de 2 ani si 7 luni si de cand sa nascut ne chinuim cu bubite in jurul gurii, un fel de iritatie doar in jurul gurii, pediatra a zis ca o sa treaca , dar uite ca facem 3 ani in toamna si nu a trecut. eu am folosit mereu elocom de cand sa nascut, pe moment ii trece dar reapar, la 5, 6 zile si iar o fac cu elecom, problema e ca fata ei se decoloreaza din cauza cortizonului, nu as vrea sa ii distrug fata fetitei, eu sper sa ii dispara candva, am incercat toate cremele posibile, sute de euro aruncati in vant degeaba, doar elocomul isi face treaba, problema e ca reapar.

Raspunsuri (3)

manuela53

acum 10 ani

In primul rand nici nu este recomandat sa folosesti acest unguent pe termen asa lung . Si cu siguranta daca nu incetezi ii vei provoca alte probleme dermatologice. Ti-as recomanda sa folosesti comprese cu ceai de musetel sau galbenele , sa o stergi la gurita de cateva ori pe zi si total interzis de folosit servetelele umede pe fata copilului , fie ele si speciale pentru fata . Sa eviti sa-i dai portocale , mandarine , lamaie . Sanatate

Dr. Tamara Marcovici

acum 10 ani

Buna seara. Fetita poate fi alergica. Consultati un alergolog (banuiesc ca la dermatolog ati fost). In cazul in care mai foloseste suzeta va trebui sa o dezobisnuiti. Sanatate!

viory

acum 9 ani

incearca crema cu zinc, ajuta super bine. in 3 zile nu e nimic si reapar doar daca iar a avut contact cu ceva ce irita pielea finuta