bubite in cap

Afectiunile pielii la copii

Postata de stelutybo cu 11 ani in urma.

Buna ziua,Baietelului meu de 9 ani, au inceput sa-i iasa niste bubite in cap. Sunt cam marisoare,purulente la inceput, dar dupa o zi, doua, prind coaja.Initial am crezut ca s-a zgariat, sau s-a lovit.Dupa ce i-a trecut una, a aparut alta, i-a trecut si asta, iar acum a iesit alta.Nu-l mananca,nu-l dor. Ce ma sfatuiti sa fac?

Raspunsuri (2)

Dr. Mirela Telipan

acum 11 ani

Probabil este vorba de o foliculita (inf. superficiala la firul de par) accentuata de caldura si cresterea secretiei glandelor sebacee; utilizati Eryfluid sol. pe leziuni; daca persista apelati la un dermatolog.

stelutybo

acum 11 ani

va multumesc mult!