basicute la copii

Afectiunile pielii la copii

Postata de lucia_cita cu 12 ani in urma.

Buna seara,

Am un baietel de aproape 4 ani caruia i-au aparut in special pe picioruse (inclusiv talpi)niste bubite mici care se transforma in basicute (au aspectul ca atunci cand te arzi si faci basica)unele micute de tot altele mai mari de marimea unei boabe de mazare.Il mananca foarte rau, ma trezeste noaptea sa-l scarpin.Am fost la dermatolog cu el dar nu m-a lamurit cu absolut nimic, mi-a dat un sirop pt alergii claritine.bineinteles niciun efect.

Multumesc,
Lucia

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 saptamani

Buna Lucia,

Prima data as dori sa mentionez ca nu sunt doctor, insa din informatiile pe care le-ati dat as putea sugera mai multe posibile cauze pentru simptomele pe care le are copilul dumneavoastra.

In primul rand ar putea fi vorba de o reactie alergica la anumite substante. Este posibil sa fi intrat in contact cu ceva care a declansat aceasta reactie - acest lucru ar putea include anumite alimente, produse de ingrijire a pielii sau chiar fibre din haine.

O alta posibilitate ar fi o infectie virala sau bacteriana. Multe infectii pot provoca eruptii de acest gen. Durere sau mancarime poate indica de asemenea ca este ceva mai mult decat o simpla iritatie.

Un alt lucru la care sa te gandesti ar fi dermatitis herpetiformis, o afectiune de piele legata de boala celiaca. Ea provoaca basicute umplute cu lichid pe piele care pot cauza mancarime.

In cazul in care copilul dumneavoastra continua sa aiba aceste simptome, se simte rau sau daca apar alte simptome, va recomand sa mergeti la medic din nou sau sa incercati sa obtineti o a doua opinie.

Betadina sau unguentele cu cortizon pot ajuta la calmarea mancarimii, dar este important sa discutati cu un medic inainte de a incepe orice fel de tratament.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/dermatologie

Articole de interes:
https://sfatulmedicului.ro/Afectiunile-gleznei-si-piciorului/mancarimile-de-picioare-cauze-si-tratament_17813