Basica pe buza superioara

Afectiunile pielii la copii

Postata de elena.elena cu 14 ani in urma.

Fetita mea de 9 luni are, de la 1 noiembrie, o basica pe buza superioara, in centrul acesteia. Basica se sparge apoi se reface,pielea acolo este destul de ingrosata,basica fiind permanenta. Am intrebat 3 medici care nu au stiut ce sa-mi raspunda, am fost sfatuita sa o ignor, dar nu vreau acest lucru pt ca nu mi se pare normala existenta acesteia. A 2-a intrebare: fetita are pe corp, in diferite zone, inclusiv pe obraz, mici punctisoare rosii/maro. Analizele de sange sunt bune iar dermatologul i-a pus diagnosticul dermatita atopica dupa ce s-a uitat maxim 30 sec la ea. Mi-a dat Elitel . Eu sunt foarte sceptica in privinta diagnosticului dupa ce am citit pe net mai multe articole, iar Elitel nu i-am dat deloc pt ca srie clar sa nu se foloseasca inainte de 2 ani. Ce ma sfatuiti? Multumesc!

Raspunsuri (2)

Dr. Dermato

acum 14 ani

Este foarte dificil de stabilit ce anume a cauzat acea basica, fara a vedea despre ce este vorba. Poate fi o afectiune de natura alergica sau infectioasa. Elidel se recomanda copiilor peste 2 ani. Este posibil sa fie vorba despre dermatita atopica, astfel de 'punctisoare rosii/maro' sunt compatibile cu diagnosticul de dermatita atopica. Cel mai indicat ar fi sa consultati un alt medic dermatolog, pentru a confirma sau, dupa caz, infirma diagnosticul de dermatita atopica.

Daniel Vranceanu

acum 13 ani

Buna ziua, am si eu aceeasi problema dar insa mie imi curge sange si se imflameaza.Vreau si eu un medicament.