Am nevoie de un raspuns

Afectiunile pielii la copii

Postata de iasmina157101 cu 13 ani in urma.

Buna ziua am o intrebare referitoare la alunite ...am doua alunite pe fatza nu sunt ff mari insa sunt cam colorate inchise ... intrebarea mea ar fi nu se gaseste vreo crema sau ceva de dat pe ele sa le decolorez ? sa le mai iau din culoare? dar sa nu le afecteze nu as vrea sa se mareasca sau sa patesc ceva din cauza ca incerc sa le mai albesc ... daca exista asa ceva imi puteti spune cum se numeste ? sau macar daca exista ca o sa merg si am sa caut la farmacie...macar sa stiu daca exista asemenea creme ..am observat la o vedeta de l atelevizor cum are o alunita kiar maricica insa este la culoarea pieli este sigur depigmentata...sper sa existe asemenea creme ..azi trebuia sa ma duc sa mi le scot sa nu mai am deloc insa nu vrea ..fac parte din mine le am de cand mam nascut nu se vad urat nu vad de ce sa le scot insa as putea sa le decolorez un pic sa nu mai fie atat de colorate

Raspunsuri (3)

mikaela84

acum 13 ani

sincer iti spun pt aceasta problema consulta UN DERMATOLOG EL E SINGURUL IN MASURA SA TE AJUTE

Iuli

acum 13 ani

Vedetele cu alunite decolorate au fond de ten pe ele :) Nu exista nimic pt decolorarea alunitelor, doar pt pete (cele de soare de ex sau pistruii). La alunite e periculos sa umbli cu orice. Fie le scoti (nu numai estetic ci si ca sa eviti transformarea uneia in cancer de piele), fie le acoperi cu fond de ten.

iasmina

acum 13 ani

ok mersi ....am avut sita azi la medic insa mia fost lene si frica :D ca nu am avut cu cine sa merg si singura imi este frica de medici...in fine am citit ca nu e bine sa le scoti ..daca nu ai probleme cu ele ....si de aia mi cam frica in plus am fost la dermatolog si mia zis ca ori le las asa ori in loc de launite o sa am niste gauri :) care spunea ea ca nus atat de placute ..cu sau fara ele ma simt bine ...dar credeam ca pot gasi ceva pentru a le decolora ..am incercat si cu fond de ten da nu stiu cum fac altele da mie numi iese :)) oricat as pune pe ele :D neah in fine ma mai gandesc daca nu am duc saºmi fac alta sita sa mi el scot :D