alunitele

Afectiunile pielii la copii

Postata de eu claudia cu 14 ani in urma.

doresc sa stiu daca alunitele de pe corp din nastere se pot opera

Raspunsuri (3)

Sheila

acum 14 ani

Doresti sa le operezi din motiv medical sau estetic?
Nu cred ca e nici o problema, in mod normal daca acestea se maresc chiar este recomandat sa fie operate.mergi la un dermatolog si vezi ce e de facut cu ele
Numai bine

Dr. Dermato

acum 14 ani

Da, alunitele din nastere se pot opera. Fie ca motivul este cel estetic sau cel medical (alunitele expuse traumatismelor cum sunt cele de la nivelul gulerului sau centurii, alunite traumatizate, etc), alunitele pot fi indepartate de la nivelul pielii prin excizie. Aceasta poate fi efectuata intr-un serviciu de dermatologie sau de chirurgie plastica.

Indira

acum 14 ani

ce se intampla daca mi-am rupt o alunita?