Alunita alba

Afectiunile pielii la copii

Postata de Malv cu 11 ani in urma.

Buna seara! Am si eu o intrebare care ma ingrijoreaza de ceva vreme. Am o alunita alba pe spate,mi-a aparut de cateva luni ( nu o am din nastere) nu e rosie, nu ma mananca sau ceva asemanator,nu ma incomodeaza. E iesita din piele (in afara) , daca port un tricou mulat se vede prin el. Sper sa nu fie ceva grav ca am tot vazut pareri pe net si ma cam ingrijoreaza. O sa merg la medic dupa sarbatori ca pana atunci nu am posibilitatea. Pana atunci as vrea o parere. A mai fost cineva in situatia mea?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o luna

Buna ziua,

Situatia pe care o descrieti nu pare sa fie alarmanta, dar cu toate acestea este recomandat sa mergeti la medic pentru a elimina orice dubiu. Poate fi, de exemplu, o alunita nevus, care este de obicei inofensiva, dar numai un medic poate face aceasta diagnoza corect.

Important este sa monitorizati alunita si sa observati orice schimbari, precum cresterea in dimensiuni, modificarea formei sau culorii. Daca observati astfel de schimbari, trebuie sa mergeti urgent la medic.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/dermatologie

Articole recomandate:
sfatulmedicului.ro/Alunite--negi-si-keratoze/nevii-nevocelulari-alunitele_1398
sfatulmedicului.ro/Alunite--negi-si-keratoze/modificarea-aspectului-alunitelor_19216