Afte

Afectiunile pielii la copii

Postata de mama de bebelus cu 12 ani in urma.

Cum pot trata aftele aparute in gurita fetitei mele?O alaptez.Aceasta sa fie oare cauza?Trebuie folosita glicerina boraxata de fiecare data cand ii dau sa suga?Astept cu interes raspunsul dumneavoastra!

Raspunsuri (13)

Dr. Emil Otesteanu

acum 12 ani

Folositi glicerina boraxata. Daca nu cedeaza cumparati de la Farmacie SOLUTIE PENTRU AFTE BUCALE>

ana bereczki

acum 8 ani

avem un bebelus de 2 saptamini.face pipi galben si ii putin galben la fata.pe la okisori.poate cineva sami spuna dc si ce sai facem

Boraxul este o otrava

acum 12 ani

Boraxul este o otrava extrem de toxica. In loc sa folositi glicerina boraxata folositi remediul homeopat Borax CH7 sau 9 care nu mai contine otrava insa are acelasi efect, chiar mai puternic.
Ii dati sa suga cate o granula de 2 ori pe zi sau dizolvati o granula in apa si ii dati din apa aceea de 2 ori pe zi cate o lingurita. Remediul costa 6 lei si se gaseste numai la farmacii homeoapate si spre deosebire de glicerina borxata nu contine nici bor si nici glicerina.

TataNicu

acum 12 ani

Cereti la o farmacie(nu la un punct farmaceutic) sa va prepare asa cum spune dr de mai sus o solute pentru afte bucale in care sa va puna: stamicin sau nistatin si anestezina. Afectiunea nu provine din laptele matern. Cand folositi medicamentul incercati sa curatati cu o compresa sterila atat limba cat si peretii interiori ai obrajilor.

Dara

acum 12 ani

Spala-te pe sani cu apa calda SI SAPUN, CLATESTE BINE, inainte de a-i da sa suga.

mama de bebelus

acum 12 ani

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri!Dara, multumesc pentru sfat.Oricum asa fac de fiecare data inainte sa ii dau sa suga.

Virgil

acum 8 ani

Aceata glicerina boraxata cu nistatina este buna pentru gat..?

Elisa

acum 8 ani

Sp si mie va rog care ati avut copilasi mici si au avut afte cu ce iati tratat eu am o fetita de 1 an jumate si numi maninca nimic de o saptamina plinge inruna are gurita plina de afte si imi face febra nu stiu ce sai mai fac ajutatima cu un sfat multumesc

Elisa

acum 8 ani

Sp si mie va rog care ati avut copilasi mici si au avut afte cu ce iati tratat eu am o fetita de 1 an jumate si numi maninca nimic de o saptamina plinge inruna are gurita plina de afte si imi face febra nu stiu ce sai mai fac ajutatima cu un sfat multumesc

ana bereczki

acum 8 ani

incercati cuglicerina cu propolis si galbenele.sutan mie e bun am si eu bebe mic am primit asta in germania,are copilu meu 3 luni

Elisa

acum 8 ani

Sp si mie va rog care ati avut copilasi mici si au avut afte cu ce iati tratat eu am o fetita de 1 an jumate si numi maninca nimic de o saptamina plinge inruna are gurita plina de afte si imi face febra nu stiu ce sai mai fac ajutatima cu un sfat multumesc

Elisa

acum 8 ani

Sp si mie va rog care ati avut copilasi mici si au avut afte cu ce iati tratat eu am o fetita de 1 an jumate si numi maninca nimic de o saptamina plinge inruna are gurita plina de afte si imi face febra nu stiu ce sai mai fac ajutatima cu un sfat multumesc

valentina

acum 7 ani

Cum se foloseste glicerina boraxata in cazul aftelor bucale ?