Un diagnostic ipotetic?

Afectiunile pancreasului

Postata de [email protected] cu 11 ani in urma.

Seara am mancat friptura de porc proaspat taiat si carnati afumati (netratati termic). Peste noapte (2 ore) m-am trezit din somn cu dureri foarte puternice de stomac.
Toata zona cuprinsa intre ombilic si stern ma durea, si stanga-dreapta, chiar si la atingere. Fara arsuri, fara greturi, doar durere puternica. Scaun diareic, dar durerea n-a cedat dupa scaun. Mainile reci ca gheata. Voma mai mult provocata. Abdomenul parea sa fi crescut, dar fara sebzatia de balonare.
Am luat no-spa, dupa 30 de minute m-am mai linistit putin si am reusit sa adorm.
Dimineata diaree, apoi totul ok, doar o usoara stare de slabiciune si o amintire neplacuta.
Ce ar putea sa fie? Durerea intensa m-a speriat!

Raspunsuri (2)

Pupi

acum 11 ani

Buna dimineata!
Eu cand am patit asa ceva, am facut o ecografie si s-au gasit niste pietricele la fiere si mal. Se trateaza. Doctorita de atunci mi-a spus care e problema cu bila: draga, daca n-o deranjezi, nu te deranjeaza. Mergeti la medic chiar daca nu va mai doare. Sanatate!

[email protected]

acum 11 ani

Buna ziua,
Multumesc pentru raspuns, totusi, cand s-a intamplat sa fie criza de fiere, aveam greturi. Acum doar durere puternica. Sper sa fie asta si nu cumva sa fie semn de pancreatita.
Va multumesc!