simptome pancreas bolnav

Afectiunile pancreasului

Postata de pcostel cu 10 ani in urma.

Buna ziua.Sunt un membru nou al acestui forum si am nevoi de un sfat.Tatal meu(are 72 de ani)are dureri in regiunea abdomenului.A fost la un medic,a facut analize(endoscopie,colonoscpie,etc),analize la care nu au aparut cine stie ce probleme.L ecograf medicul avazut ceva suspect in regiune ficatului.L-a trimis la tomograf unde nu aiesit acelasi lucru ca ecograf,.Oare care aparat indica mai bine?Ar trebui sa ne pregatim de ceva rau?am citit si eu aici de diferite simptome,si tatal meu are aceste simptome,dar nu toate care sa ne duca la o boala aflata in stadiu grav.
Va multumesc anticipat!

Raspunsuri (3)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Tomografia computerizata este mult mai sensibila in detectarea leziunilor , comparativ cu ecografia abdominala.

pcostel

acum 10 ani

Multumesc mult.Sa inteleg ca daca la ecograf i-a aparut ceva in regiunea ficatului si la tomograf nu a aparut acelasi lucru,s-ar putea sa nu fie ceva grav?Maine il externeaza si luni trebuie i-l cheama la Sp.Judetean ptr alte analize.Ce ar putea sa mai faca?Ceva la singe?

pcostel

acum 10 ani

Buna ziua.I-mi cer scuze ca va deranjez din nou.L-am externat pe tata astazi,si medicul i-a dat trimitere la oncologie.banuieste ca are cancer la pancreas.Pot posta aici rezultatul anlizelor si daca se paote sa spuna un medic despre ce anume este vorba?