saliva galbena dimineata

Afectiunile pancreasului

Postata de APOSTOLINA cu 12 ani in urma.

Cind ma trezesc am saliva galbena.Stie cineva de la ce o fi?M-am gindit ca poate fi de la ficat sau pancreas.

Raspunsuri (2)

Medic Epuran

acum 12 ani

1.Dacă culoarea galbenă a salivei este numai dimineaţa, la trezire cel mai probabil este vorba de o afecţiune digestivă (cum bine aţi intuit) precum: probleme biliare sau pancreatice.
2.Dacă culoarea galbenă a salivei este pe parcursul întregii zile, probabil este vorba de o afecţiune în sfera ORL.. Pentru identificarea cauzei recomand consultul unui medic gastroenterolog (în cazul primei situaţii),respectiv a al unui medic ORL-ist în cea de-a doua situaţie

APOSTOLINA

acum 12 ani

Multumesc mult pentru raspuns!