Rezultat ecografie

Afectiunile pancreasului

Postata de Victoria5091747 cu 11 ani in urma.

ce inseamna pancreas vizibil cefalic,contur extern usor neregulat,discret heterogen?

Raspunsuri (1)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Aceasta descriere nu inseamna ceva anume; pancreasul este in general mai greu de vizualizat prin intermediul ecografiei abdominale, iar aspectul sau poate fi cel de sus descris, fara insemnatate clinica. Mai multe informatii asupra aspectului pancreasului sunt oferite de CT abdominal.