regim pancreatita si dupa operatie

Afectiunile pancreasului

Postata de iuliana.julie cu 13 ani in urma.

Buna ziua, am o intrebare. Mama mea a fost operata in luna martie de fiere. A fost operata chirurgical deoarece a fost in stare destul de grava. In urma analizelor inainte de operatie medicul a constatat ca are probleme cu pancreasul. I s-a facut tratament inainte de operatie cu cateva fiole foarte scumpe,... nu-mi aduc aminte cum se numesc. Se simte bine dupa operatie... tine regim cu legume si carne de pui fiarta, branzica dulce degresata, iaurturi.. si compoturi.. dar intrebarea mea este cand are voie sa manance cruditati.. mai exact legume crude sub forma de salata, fructe crude(mere, gutui, portocale)... nu stiu pe cine sa intreb cat sa mai tina regimul acesta. Stiu ca trebuie sa aibe grija de pancreas si ca nu are voie sa manance cu nicio picatura de ulei sau grasime. Mulumesc!

Raspunsuri (5)

Medic Epuran

acum 13 ani

Aceste sfaturi ar trebui să vi le ofere medicul chirurg care a efectuat operaţia.

Iuliana julie

acum 13 ani

Din pacate medicul chirurg care a facut operatia este mult prea ocupat ca sa se ocupe de pacientii care au genul asta de intrebari. Multumesc!

ghoorghe

acum 12 ani

buna ziua.ma numesc gheorghe.in luna septembrie am fost operat la fiere..oparatia a fost una chirurgicala deoarece era putin mai grava situatia.dupa oeratie mi s-au facut analizele si mi s-a spus ca am proces tumoral pancreatic cefalic.si nu stiu cum sa il tratez.cine ma poate ajuta si pe mine?va rog mult.astept un raspuns cat de urgent posibil.

grigore ioan

acum 10 ani

Buna ziua , am 32 de ani , am avut a doua pancreatita acuta , va rog daca se poate sa imi da-ti si mie un rasp , cat timp se tine regim ? dupa cat timp asi putea incepe lucru? si ce se mai mananca la regim ? eu mananc pui fiert iaurt si supe fara sare . va rog spuneti-mi si mie cum sa procedez . ms

Stroie Roxana

acum 11 ani

Buna ziua as vrea si eu un regim igieno-dietetic pancreatita acuta! daca ma puteti sfatui cu un regim anume