poate exista cancer pancreatic benign?

Afectiunile pancreasului Cancer pancreatic

Postata de gheorghe1964 cu 12 ani in urma.

cancerul pancreatic poate fi benign?si cat este durata de viata a pacientului?.va multumesc !

Raspunsuri (2)

Medic Epuran

acum 12 ani

Cancerul pancreasului este o tumoră malignă care se dezvoltă la nivelul ţesutului glandular care secretă enzimele digestive (pancreasul exocrin) şi are un prognostic sever dar prin combinarea chimioterapiei, radioterapiei şi chirurgiei s-au raportat supravieţuitori pentru o perioadă de 5 ani.

cristian

acum 11 ani

as vrea sa stiu perioada de viata ,la cancer pancreatic in a IV-a faza pacientul are 49 ani