Pancreatita

Afectiunile pancreasului

Postata de jorovlea cu 13 ani in urma.

Buna ! explicati-mi va rog ce inseamna pancreatita reactiva. Va multumesc

Raspunsuri (3)

Medic Epuran

acum 13 ani

Pancreatita reactivă este o formă de pancreatită acută ce se dezvoltă secundar pe fondul acutizării unor maladii cronice gastrice, duodenale sau biliare.

jorovlea

acum 13 ani

Va multumesc mult pentru explicatii, dar va rog sa-mi spuneti cit este de grav si ce trebuie sa fac? va multumesc anticipat.

Medic Epuran

acum 13 ani

Gravitatea depinde de cauză. Pentru început se impune tratarea cauzelor care au generat-o şi repaus digestiv, iar ca tratament se folosesc antispastice, antiinflamatorii şi analgezice