pancreatita cronica +steatoza hepatica+obezitate

Afectiunile pancreasului Pancreatita cronica

Postata de Liliana(nu am folosit forum pana acum) cu 10 ani in urma.

ce tratament sa iau ? ce regim alimentar sa urmez?

Raspunsuri (3)

Rodica Morosan

acum 10 ani

Bio Bran 1000, Zeolit lichid si L-arginina

De evitat:

dulciuri si derivate
cafea
ceai negru
cartofi
lapte si derivate de lapte de nici un fel
unt, alune, nuci, paine si derivate
paste fainoase, fructe de nici un fel
prajeli, grasimi saturate

Alimente recomandate:

brocoli spanac
conopida
vinete
tarite de ovaz
usturoi cat mai mult
mamaliga (nu mai mult de 100g/zi)
seminte dovleac
floarea soarelui
rosii, castraveti
salata
dovlecei
carne sp***a de pui sau vita
ficat de pui

Acest regim alimentar se tine pe o perioada de minim doua luni. Se recomanda administrarea: ceaiului de cuisoare, scortisoara , chimen.

Condimente recomandate: cimbru, cuisoare (se clateste gura cu ceai de cuisoare), rosmarin, piper si ardei uite.

Constantin Gianga

acum 10 ani

Totusi ptr. dureri de pancreas mai mici in partea stanga un inceput de pancreatita , ce puteti sa''''mi recomandati

cozmacori

acum 6 ani

Diagnosticul asta l-a avut si Teo Trandafir si s-a vindecat doar in urma operatiei bariatrice. Deci leacul ei a fost bisturiul doctorului Copaescu. Dar povesti ca ale ei sunt mai multe pe adresa_web_filtrata , cu poze si detalii.