pancreas

Afectiunile pancreasului

Postata de ION5998658 cu 14 ani in urma.

vreau sa pun o intrebare la cre astept un comentariu sau un raspuns de la un medic sau oricine vrea sa-si spuna parerea in legatura cu asta .rezultate investigatii : examen RMN : TUMOARE CAP PANCREAS , EKOENDOSCOPIE : TUMOARE CAP PANCREAS ; MARCARI TUMORALI IN LIMITE NORMALE , ERCP NU E TUMOARE . Au trecut trei ani de atunci : ESTE,A FOST SAU NU A FOST TUMOARE DE CAP DE PANCREAS ?? astept raspunsuri , comentarii etc va rog nu ocoliti mesajul !va multumesc .

Raspunsuri (4)

Iulia

acum 14 ani

Nu a fost tumoarea din capul pancreasului pentru ca aceasta tumoare creste si comprima caile de evacuare a bilei, secretia biliara se acumuleaza in sange si apare icterul cu piele galbena si scaun decolorat. Bolnavul nu mai are apetit si ajunge numai piele si os.Deci daca au trecut 3 ani de atunci si esti ok, nu ai nici un simtom, inseamna ca esti sanatos.

ION5998658

acum 14 ani

iti multumesc ptr raspuns dar as vrea sa-ti spun ca intradevar atunci cand m-am internat aveam dureri abdominale dreapta sus , analizele [biochimia] foarte proaste iar in cateva zile s-a instalat si icterul .dupa ce ERCP-UL a infirmat ca sa zic asa existenta tumorii mi s-a scos colecistul asta dupa 36 de zile de spitalizare si nenumarate analize si investigatii si dupa cum am inteles icterul se instalase in urma blocajului canalului coledoc de o piatra plecata de la fiere . nici cu greutatea nu stau prea bine .se pare ca ai cunostiinta in materie mi-ar place sa mai discutam despre asta .iti multumesc

sergiu2009

acum 14 ani

Buna seara !!! as vrea sa aflu care este cea mai buna dieta pentru pancreatita....astept raspuns...merci

monica

acum 14 ani

ce pot face daca am tumoare la coada pancreasului