noduli splenici

Afectiunile pancreasului

Postata de eleen04 cu 11 ani in urma.

In urma unei ecografii de rutina mi s-au descoperit formatiuni nodulare hipoecogene cu diametrul de 2 cm,diametrul splinei fiind normal de 10 cm.as dori sa stiu daca este grav si ce ar trebui sa fac,multumesc!

Raspunsuri (3)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Numai cu aceasta descriere ecografica nu se poate stabili gravitatea leziunilor. Ele se analizeaza in context clinic ( analize de laborator, istoric medical, etc). Pentru o desciere mai exacta este bine sa efectuati tomografie computerizata ( TC abdominal).

eleen04

acum 11 ani

multumesc,am facut o progamare pentru tomografie dar mai dureaza ,mentionez ca nu am suferit de nici o afectiune pana in prezent si nu prezint nici un simptom, in afara de intoleranta la anumite alimente pt care am si facut ecografia ,celelalte oragane sunt fara nicio modificare iar analizele sunt in limite normale

eleen04

acum 11 ani

multumesc,am facut programare pentru tomografie,mentionez ca nu am suferit de nicio afectiune pana in prezent si nu prezint niciun simptom doar o intoleranta la anumite alimente pt care am si facut ecografia,febra nu fac niciodata.iar analizele sunt in limite normale