NODUL IN CAPUL PIEPTULUI

Afectiunile pancreasului

Postata de ALINAUSA cu 12 ani in urma.

buna,am 28 ani,sunt insarcinata in luna a 9a ,de ceva timp am inceput sa simt ca o greutate in capul pieptului ,am fost sigura ca este copilul care in ultimul timp numai printre coaste se misca.ieri am incercat sa il imping usor in jos ptr ca ma durea fff tare pieptul si am descoperit ca o nuca mica sub stern .ma doare cand o apas,e tare nu se misca e ca un os mic la terminarea sternului.are cineva idee ce poate sa fie?de arsuri nu discut sunt la ordinea zilei dar am inteles ca sunt normale in timpul sarcinii .va multumesc

Raspunsuri (4)

Medic Epuran

acum 12 ani

Cel mai probabil este vorba de o afecţiune reumatismală care determină inflamarea cartilajelor sterno-costale (aşa-numitul Sindrom Tietze care se manifestă prin inflamaţia cartilajelor coastelor I, II, III şi rar IV la extremitatea sternală, care determină durere aproape permanentă, amplificată de palpare).

ALINAUSA

acum 12 ani

este un motiv de ingrijorare,ar trebuii sa dispara dupa nastere?va multumesc ptr raspuns

Medic Epuran

acum 12 ani

Durerea dispare, în general, spontan. Edemul poate dura însă şi câteva luni. Ca tratament se pot folosi antiinflamatoare nesterioidiene cum sunt ibuprofenul sau naproxenul, precum şi aplicarea de căldură locală

catalina

acum 12 ani

la fel simt si eu o greutate pe piept care simt ca ma apasa si simt k nu mai am aer,vreau un raspuns va rog frumos