interpretare rezultate

Afectiunile pancreasului

Postata de cristina747103467 cu 9 ani in urma.

buna ziua, am si eu o intrebare si daca se poate sa imi raspunda cineva as multumi, am facut o ecografie si mi sa zis urmatioarele ca am pancreas cu contur borselat, ecostructura nomogena, mai hiperecogena, rinichi drept cu ecogenitate centrala crescuta, in calicele inferior prezenta in doua imiagini intens hiperecogena de 2- 3 mm cu con de umbra posterior, iar cel drept cu deezorganizare pielocaliceala crescuta, ecogenitate centrala crescuta dilatatii incipiente pielocaliceal inseamna si nu prea stiu ce inseamna.....va multumesc

Raspunsuri (3)

Membruhomeag.maria

acum 9 ani

Draga Cristina,
Aspectul ecografic al pancreasului pledeaza pentru o afectiune cronica pancreatica sau reactie pancreatica cronica la suferintele organelor vecine(colecist,stomac).
Se pune problema unei alimentatii bogate in grasimi, si a consumului cronic de alchol.
Prin urmare,modificarile ecografice ale pancreasului sunt sugestive si orientative dar, nu sunt suficiente: sunt necesare analize complementare:
-statusul enzimatic(amilazemie, amilazurie)
-lipidograma
-CT de pancreas, eventual ecoendoscopie gastrica.
Toate acestea se coreleaza si se poate pune un diagnostic de certitudine.
Referitor la rinichiul drept acesti 2 calculi in grupul caliceal inferior; fiind cu diametrul sub 3mm-pot fi considerati microcalculi. nu necesita tratament chirurgical ci cura de diureza si tratament medicamentos.
Referitor la modificarile structurale ale arhitecturii pielocalceale ale rinichiului drept acestea pledeaza pentru o infectie cronica incorect tratata(pielocistita cronica).
Sunt necesare urmatoarele analize complementare:
-urocultura,
-cifra Addis Hamburger, pentru un diagnostic corect
Multa sanatate!
Conf Univ. Dr Maria Homeag- medic primar boli interne -competente in imagistica

cristina747103467

acum 9 ani

multumesc....o zi frumoasa

cristina747103467

acum 9 ani

buna ziua, nu inteleg cum se poate sa fie de la alcool sau tutun , nu am fumat in viata mea si nici de consumat bauturi alcoolice nu e vorba, deci oare de la ce ar putea fi?e posibil sa se dezvolte ceva pe sistem nervos?sa ma gandesc ca e vorba de un cancer in dezvoltare?toata lumea dupa ce am aratat rezultatele ma compatimesc si zic ca e grav, medicul de fam nu a confirmat dar nii nu ii place sa se compice, daca ati putea sa imi raspundeti....multumesc o zi buna