ecograf interpretare

Afectiunile pancreasului

Postata de AURORAICA cu 12 ani in urma.

Buna seara
azi am facut ecograf iar rezultatul este urmatorul:VB septata nelocuita.Fde dimensiuni normale cu struct. de tip steatozic fara leziuni focale VP-13 MM .CBP de calibru normal. S ,R normale. Pdifuz inimogen de dim normale . VU in replica. minima libera. ce este de facut? in afara de regim . va multumesc anticipat .

Raspunsuri (2)

Medic Epuran

acum 12 ani

În cazul ficatului de tip steatozic (determinat de ecografie) va fi nevoie de regim alimentar fără grăsimi, evitarea consumului de alcool şi de alte toxice hepatice şi scădere în greutate (dacă sunteţi supraponderală)

auroraica

acum 12 ani

buna ziua as dori sa va intreb ce se intampla cu ficatul meu cand iau medicamente sa scada trigliceridele cresc transaminazele chiar si la 1000 ... am avut trigliceride 1670 , la ultimele analize au fost 647. medicamentele sunt toxice pentru ficatul meu?