dureri

Afectiunile pancreasului

Postata de MargaritDaniela cu 12 ani in urma.

va rog sa-mi spuneti si mie ce ar putea cauza durerile in capul pieptului si sub coaste!!multumesc mult

Raspunsuri (1)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

o durere toracica poate fi si de cauza pulmonara,iar in acest caz ar fi bine sa consultati un medic de medicina interna sau pneumolog , pentru a exclude o afectiune pumonara. durerea apare cand respirati profund? apare la palparea zonei respective, se poate vorbi de o costocondrita, respectiv sindrom Tietze(inflamarea zonei de legatura intre coaste si stern)ce se poate trata cu un tratament antialgic local si sistemic (in dozele recomandate de medicul curant); o durere cu localizarea descrisa se intalneste intr-o boala de reflux gastro-esofagian.