dieta pancreatita+colecistectomie

Afectiunile pancreasului

Postata de alleXutu cu 13 ani in urma.

acum doua luni am facut o pancreatita acuta datorata revarsarii unor pietre la fiere de existenta carora nu stiam. Acum o luna si jumatate am fost operata laparoscopic si a fost scoasa fierea. As vrea sa stiu ce dieta alimentara trebuie sa urmez, deoarece am citit ca as avea voie unt sau ulei de masline, in cantitati reduse, si albus de ou fiert pe aburi,pentru pancreatita, dar pe de alta parte mi s-au interzis total grasimile, ouale si zaharul.Cu glicemia stau bine, dar nu mananc nimic dulce.Ceapa am voie? Dar masline?Dar cafea?

Raspunsuri (9)

Iuli

acum 13 ani

Ceapa nu. Masline da. Cafea nu stiu. Cauta pe net dieta pentru afectiunea ta. Vei gasi multe.

lili

acum 13 ani

orice de regim si pe saturate sau usor in crestere detoate si din toate dar atentie cat cresti ca te ingrasi.sanatate

Sorin

acum 9 ani

Buna ziua!..Din pacate am si eu de curand aceasta boala insotita de scoaterea bilei...te rog sa-mi spui cum te simti dupa patru ani si ce regim ti!..Multumesc din suflet!..maill [email protected]

lili

acum 13 ani

eram la reanimaresi anestezista mi-a recomandat o cafea,putina dar este ok

Sorin

acum 9 ani

Buna ziua!..Din pacate am si eu de curand aceasta boala insotita de scoaterea bilei...te rog sa-mi spui cum te simti dupa patru ani si ce regim ti!..Multumesc din suflet!..maill [email protected]

marian

acum 13 ani

maslinele sunt permise daca am avut pancreatită?

gina

acum 13 ani

regimul il faci tu daca nu maninci urmatoarele :nimic prajit ,fript,condimente,excitante ale sucului gastric{ceapa usturoi piper,etc} si legume care baloneaza.

harbuz florentina

acum 11 ani

ce trebuie sa manaci cand ai pancreatita cronica?

Sorin

acum 9 ani

Buna ziua!..Din pacate am si eu de curand aceasta boala insotita de scoaterea bilei...te rog sa-mi spui cum te simti dupa patru ani si ce regim ti!..Multumesc din suflet!..maill [email protected]