diabet zaharat controlat

Afectiunile pancreasului

Postata de TesCorina cu 11 ani in urma.

buna ziua, de curand am facut niste analize si mi s-a spus ca am diabet zaharat controlat... imi puteti spune in ce consta, daca este grav si ce pot face sa scap de el? va multumesc!

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Diagnosticul de diabet zaharat se pune pe seama a cel putin 2 glicemii ce depasesc valoarea de 116mg/dl. In cazul unui astfel de diagnostic se recomanda un regim ( explicat de catre diabetolog) si, dupa caz, tratament cu pastile sau insulina. La evaluari ulterioare se poate spune ca diabetul este controlat prin dieta, antidiabetice orale, insulina, etc.

Doctorulstietot

acum 11 ani

Un alt mod de a trai , cu o modalitate diferita de alimentatie . Pare ciudat dar trebuie sa invatati sa va alimentati corect. Va sfatuesc sa apelati la metabolic - balance , prin aceasta metoda se face o reechilibrare hormonala(insulina) si secundar o reechilibrare metabolica . Sunt consilier metabolic- balance, contactati - ma .