Cum putem diminua durerile in cazul unui cancer de pancreas?

Afectiunile pancreasului

Postata de Anca cu 5 luni in urma.

Mama a fost diagnosticata cu cancer de pancreas și multiple metastaze. Nu are pofta de mâncare, nu a slăbit, nu are culoarea galbena, doar ce a început sa fie anemica și are dureri la ,,linguriță,,, mai varsa din cand in cand. Abia miercuri avem CT. Dar doctorul mi a zis ca e avansat. La ce sa ma aștept. Încă nu am ajuns la oncolog. E internata la gastro și I se fac perfuzii.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 5 luni

Buna ziua,

In ceea ce priveste gestionarea durerilor asociate cu cancerul pancreatic, puteti incerca urmatoarele sugestii:

1. Consultati medicul cu privire la administrarea de analgezice si medicamente pentru controlul durerii adecvate pentru mama dumneavoastra.

2. Ajutati mama sa gaseasca o pozitie confortabila in timpul durerilor. Potrivirea unui perna sub spate pentru a mentine genunchii putin indoiti ar putea ajuta.

3. Aplicati caldura sau frig asupra zonei dureroase, in functie de preferintele pacientei, utilizand o perna cu apa calda sau o punga cu gheata invelita intr-un prosop.

4. Asigurati-va ca mama dumneavoastra se odihneste suficient si are un mediu calm si relaxant. Odihna si reducerea stresului pot contribui la diminuarea durerii.

5. Incercati tehnici de relaxare si de gestionare a durerii, cum ar fi respiratia profunda, meditatia sau yoga. Aceste tehnici pot ajuta mama dumneavoastra sa se incarce mental si sa faca fata mai bine durerii.

6. Aveti grija ca mama dumneavoastra sa fie hidratata. Incercati sa-i oferiti alimente mici, usor de digerat si bogate in nutrienti.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/oncologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Cancer/cancerul-pancreatic_4941