xerostomie

Afectiunile cavitatii bucale

Postata de Michelle10 cu 12 ani in urma.

Buna ziua!In ultima vreme am tot timpul gura uscata!Tot ce vreau este sa beau apa.Si chiar daca imi cumpar suc si beau peste cateva minute iarasi imi este gura uscata.De aceea cred ca este vorba despre xerostomie.Credeti ca asta imi determina si respiratie urat mirositoare?Exista ceva medicamente pt asa ceva sau orice?Multumesc:*

Raspunsuri (3)

Medic Epuran

acum 12 ani

Xerostomia este într-adevăr unul dintre factorii care maresc riscul aparitiei halitozei (respiraţia neplăcută). Din cele descrise de d-vs este foarte probabil să fie vorba de acest simptom - xerostomie, care nu este o afecţiune propriu-zisă.
Ca modalităţi de tratament pentru uscarea excesivă a gurii, ajută sa beţi foarte multa apă şi sa mestecati gumă fara zahar. De asemenea se pot administra medicamente ce induc secreţia salivară. Foarte important este ca peroanele care suferă de xerostomie, să evite tutunul şi să limiteze consumul de băuturi carbogazoase sau care conţin cafeină sau alcool

Dr. Georgescu Cristian

acum 12 ani

buna ziua,

intradevar dupa cum este scris si mai sus, este vorba de xerostomie, dar aceasta nu este o boala ci un simptom. daca prin modalitatile descrise mai sus nu reusiti sa tineti sub control acest simptom, trebuie sa va prezentati la medicul de familie pentru o trimitere catre o sectie de medicina interna, deoarece acest simptom, daca nu este idiopatic, poate fi cauzat de mai multe boli si pentru un tratament eficient, trebuiesc descoperite din timp.

va urez o zi buna

Dr. Georgescu Cristian

acum 12 ani

un articol interesant despre xerostomie gasiti si pe acest site unde ne-ati scris, urmand acest link: //sfatulmedicului.ro/Afectiunile-cavitatii-bucale/gura-uscata-sau-xerostomia_4734