Usturimi in cerul gurii

Afectiunile cavitatii bucale

Postata de Fecio@ra cu 11 ani in urma.

Buna ziua, de cateva zile simt usturimi in cerul gurii, nu mai pot sa mananc nimic normal ca si inainte decat alimente fierte dar si acestea cu foarte multa dificultate si cu dureri. Mentionez ca sunt si vegana si imi plac cruditatile, mananc porumb crud pt ca fiert nu pot sa-l tolerez din cauza excesului de amidon (dar acesta nu pare sa ma deranjeze), concomitent am si sange in nas, cu alte cuvinte nu imi curge sange dar imi pateaza servetelul ori de cate ori il utilizez si am si mucus cu sange mai mult la nara dreapta.
Daca pot sa primesc vreun sfat, cum as putea rezolva problema pe cale naturista sau suplimente,mentionez ca nu sunt asigurata medical si sunt si anemica in urma analizelor facute. Va multumesc si astept un raspuns cat mai repede.

Raspunsuri (6)

lisa

acum 11 ani

vegana, adica vegetariana? daca da, atunci ai face bine sa te apuci de mancat normal, pentru ca probabil ai anumite lipsuri. Manca branza de vaca, ou, carne sp***a, peste etc
Mie mi se intampla acelasi lucru daca nu am mancat nimic toata ziua, in momentul in care incep sa mananc ceva consistent. Parca mi se increteste cerul gurii si ma doare de imi dau lacrimile. Solutia e sa beau putin lapte cald inainte si sa-l tin un pic in gura.

Nirolf

acum 11 ani

Veganii sunt cei mai cei dintre vegetarieni. Adica, unii vegetarieni nu consuma doar produse vegetale ci si animale (miere, lapte, oua), care pentru obtinere nu este necesara sacrificarea animalului, pe cand veganii nu consuma nici un produs animal, iar ce consuma (produsele vegetale) sunt doar in stare cruda.

Nirolf

acum 11 ani

Clateste gura cu ceai de salvie, daca usturimea este cauzata de afte.
Problemele tale pot fi cauzate de carentele alimentare, daca esti vegana atunci trebuie sa stii ce sa consumi pentru a furniza corpului tau toate materialele necesare. Sfatul meu este insa, ac***a in vedere ca omul este omnivor, sa renunti la regimul acesta si sa mananci macar si produse lactate si oua.

ezo

acum 11 ani

ciao trebuie sa vezi un medic gastrointerolog eu asa am descoperit ca am gastrita cronica si nu ma durea stomacul doar arsuri in cerul gurii

Florea Florin

acum 10 ani

Salut,problema cu usturime in cerul gurii o am si eu si nimeni nu stie de la ce.Mam operat si de amigdale si tot ma ustura iar faringele este iritat,cerul gurii la fel.U cum ai scapat?

membru301266

acum 8 ani

buna eu fumez de 2 ani si de ieri ma doare in cerul gurii cand fumez . ce poate fi ?