un sfat

Afectiunile cavitatii bucale

Postata de sipy cu 12 ani in urma.

Buna ziua! De aproape un an,am o problema pe care am incercat sa o tratez,insa nu am reusit.pe suprafata limbii,in special dimineata am niste depuneri albe,nu sunt dureroase,doar ca au un miros specific...mi-am facut de 2 ori exudat faringian,prima data mi-a iesit streptoccoc,medicul mi a dat omoxacilina,nu am vazut niciun rezultat,l-am mai facut o data in alta parte,si a iesit negativ insa limba arata la fel.precizez ca probleme dentare nu am,si ma ocup cred ca destul de bine de igiena bucala si ca e adevarat am luat ceva antibiotice cand eram mai mic.Ce ma sfatuiti?

Raspunsuri (9)

Iuli

acum 12 ani

N-ar putea fi o candidoza bucala?

sipy

acum 12 ani

asa am zis si eu la inceput,ideea e ca la exudatul faringian nu mi-a iesit candidoza...nu stiu ce sa zic..

Iuli

acum 12 ani

Eu asa stiu, ca asta e manifestarea... Poate o cultura ar ajuta?

sipy

acum 12 ani

pai la primul exudat mi-a iesit pozitiv streptoccoc si astfel mi-a facut si acea biograma,dupa ea medicul mi-a dat omoxacilina,la al doilea exudat a iesit negativ(toate:streptoccoc,stafiloccoc si candida) insa limba a ramas la fel...si am mai facut si pt helicobacter pilori(nush dak se scrie asa:D) ,am baut si ceai de galbenele(mi-a fost recomandat),m-am dat si cu violet de gentiana,degeaba...
chiar nu stiu ce sa mai fac,,,nu raspunde niciun medic:D

Iuli

acum 12 ani

Ok si cand te-ai dus inapoi la medic si i-ai zis ca nu a functionat si tot ai acele depuneri ce a zis?

sipy

acum 12 ani

probabil stii si tu medicii de familie ce interes isi dau( sa ma scuze cei care muncesc f mult,intr un fel ii si cred la ce salarii au,in fine...) a zis ca este o eroare undeva si ca nu stie,si ca probabil asa sunt...

Iuli

acum 12 ani

Pai ai mers doar la medicul de familie? Fara suparare dar...eu nu am incredere decat in medicii specialisti.

sipy

acum 12 ani

da asa este,o sa merg in viitorul apropiat la un medic specialist:)

Dr.Who

acum 9 ani

Pt. "sipy (cu 3 ani in urma) ".......
Ce descrii seamana cu candida bucala si daca e prezenta acolo o sa existe si in alte parti ale corpului....
Daca nu a iesit candida la analiza, nu-ti fa probleme, este o chestie comuna, nu prea iese la analize de laborator.....exista totusi o modalitate mai sigura decat analizele de laborator, de a pune in evidenta existenta candida in organism, si anume metoda paharului cu apa. Gasesti detalii despre metoda respectiva la o cautare pe google...
Tratamentul este simplu si anume : Fluconazol 100 mg / zi pana la disparitia simtomelor care se observa , aici limba albicioasa. Tratamentul poate dura pana la 14 zile...