Umflaturi in zona gatului

Afectiunile cavitatii bucale

Postata de defvlad cu 10 ani in urma.

Buna! Am observat de curand la palpare niste umflaturi ca niste mingiute mai sus de marul lui adam cu aprox. 2 cm. Pot prinde acele "chestii" cu 2 degete si la strangere nu simt nici o durere. Acum un an am fost diagnosticat cu candida, tin sa mentionez ca aveam o groaza de afte, dar dupa tratamentul oferit de orl-ist, aftele au incetat sa mai apara, dar limba tot are o culoare alba si mi-o simt incarcata. In fine, am mentionat si aceste aspecte pentru ca m-am gandit ca ar avea legatura. Astept un raspuns. Multumesc!

Raspunsuri (4)

silviugeorge93

acum 10 ani

cred ca aia sunt ganglioni fa o vizita la medicul de familie vezi ce zice ,cred ca e tot din cauza candida
umflaturile alea pot aparea si de la dantura daca ai masele stricate etc(in general ganglion se imflameaza cand ai o infectie prin apropiere)

defvlad

acum 10 ani

Mersi. Am uitat sa mentionez ca am 17 ani. De masele stricate nu se pune problema, am observat ca am gatul foarte rosu, dar fara dureri.

silviugeorge93

acum 10 ani

nu cred ca e ceva grav cred ca e tot candida(uneori si antibioticele scad imunitatea)(asa se imflameaza ganglioni din cauza unei infectii de prin apropiere)
fa o vizita la medicul de familie
multa sanatate

Denis.

acum 7 ani

Ai aflat ce este?