Umflatura la gingie

Afectiunile cavitatii bucale

Postata de GIon21 cu 13 ani in urma.

Salut. De vreo 2 zile (cam o zi jumatate) mi-a aparut pe gingie, intre incisivul inferior si molar o umflatura mica, de culoarea gingiei, care nu doare deloc in general, decat foarte (precizez, foarte-foarte) putin la apasare. Dar nu ma pot duce la dentist si nici la medicul de familie. Imi pastrez igiena orala destul de stricta, ma spal pe dinti cand trebuie si mestec guma cand este cazul (dupa masa etc.). Ce as putea sa fac (in afara de faptul sa merg la doctor)? Este ceva grav? Se poate trata usor?
Multumesc anticipat.

PS: Nu este foarte mare dar se vede cand zambesc.

Raspunsuri (1)

Pandora

acum 13 ani

Si cum crezi ca putem noi sa ne dam seama de unde a aparut umflatura respectiva? ar putea fi declansata de o gramada de lucruri, poate e o reactie alergica la ceva, poate e un abces etc. Si asta le spun asa, fara sa am vreo pregatire medicala. De cele mai multe ori, poate fi si un semnal de alarma al corpului tau. iar asta o spun din proprie experienta, acum 1 an, spre exemplu, aveam prostul obicei de a scrasni dintii, cand eram foarte concentrata. eu nici nu-mi dadeam seama, trebuia sa-mi atraga cineva atentia. Am crezut ca e normal, ca poate sunt prea stresata si nu am bagat de seama. apoi au inceput sa-mi sangereze gingiile cand ma spalam pe dinti, iar eu m-am gandit ca am gingiile mai sensibile si apas prea tare periuta. si uite asa, m-am trezit dupa jumatate de an cu o parodontoza minunata, care imi ameninta toti dintii. nu m-as fi gandit niciodata ca faptul ca scrasnesc din dintii poate sugerea o astfel de afectiune. acum sunt bine, am descoperit cateva tratamente naturiste care chiar ma ajuta, de genul tinctura de propolis cu care imi masez gingiile, cate o capsula de piascledine 300 pe zi, care este pe baza de avocado si soia.
in fine, ideea mea este ca degeaba stai si te/ne intrebi ce ai putea avea, nu stii niciodata cum reactioneaza corpul tau la anumite situatii, asa ca numai mergand la doctor poti sa afli si sa incepi un tratament corespunzator!
succes