Umflatura in cavitatea bucala

Afectiunile cavitatii bucale

Postata de Ioana26139422 cu 12 ani in urma.

Buna ziua! De cateva zile mi-a aparut o umflatura in gura, deasupra ultimelei masele de pe partea dreapta jos. Simt si o durere in acea zona, dar nu imi pot da seama daca durerea vine de la umflatura sau de la masea.Nu este o durere insuportabila. Daca inchid gura de tot, practic musc din ea. Mentionez ca nu am o dantura sanatoasa. M-as duce la doctor, dar fiind studenta nu dispun de fonduri banesti pentru a imi rezolva problemele dentare. Va multumesc mult

Raspunsuri (1)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

probabil este vorba despre molarul III (maseaua de minte). ar fi bine sa consultati medicul stomatolog pentru tratamentul acesteia (eventual efectuarea unei radiografii dentare pentru a observa daca exista o aberatie de crestere). se poate utiliza un tratament antiinflamator (diclofenacum, meloxicamum, piroxicamum, dexketoprofenum, ibuprofenum etc) pe cale bucala, asociat cu un protector gastric.