Ulceratii bucale

Afectiunile cavitatii bucale

Postata de P1NK cu 10 ani in urma.

Imi apar pe partea interioara a buzei ulceratii care ma ustura foarte tare si pe partea exterioara ca niste bubite cu coaja, care se descuameaza si cade dupa 3-4 zile. mentionez ca e a 3-a oara anul acesta cand imi apar ulceratii( prima data am avut la buza superioara pe interior, acum la buza inferioara). Am folosit glicerina boraxata, tinctura de propolis, o crema antifungica(Nizoral) si nimic. Initial cand mi-a aparut mi-a trecut foarte greu cred ca mai mult de 3 saptamani. e o senzatie groaznica de usturime. Ce poate fi?

Raspunsuri (2)

krista30

acum 10 ani

Mai mult ca sigur faci afte bucale.Sunt f dureroase si trec destul de greu,dau o usturime groaznica .Incearca cu o solutie de afte de la farmacie ,le badijonezi cu un betigas pt urechi,mai poti folosi glicerina boraxata sau cu nistatin.Tb sa ai rabdare pt ca trec destul de greu,eu fac mereu cand imi scade imunitatea.

Mirna

acum 10 ani

Niste remedii puternice si cu efecte rapide in cazul aftelor:
- tablete cu extract de mumio (una dimineata, una seara, se tin in gura pana se topesc),
- bitter suedez (diluat in apa si clatita gura cu el)
- apa de gura Mira de la PlantExtrakt e un extract alcoolic de smirna (se clateste gura dupa fiecare masa)

De asemenea, trebuie sa folosesti o periuta de dinti curata, pasta de dinti bio si ata dentara dupa fiecare periaj.

Iar pentru imunitatea generala a organismului - spirulina, echinacea, noni.