tuse

Afectiunile cavitatii bucale

Postata de Ramona Moises cu 13 ani in urma.

Tatal meu tuseste de 2 luni si ceva am fost cu el la un pneumolog si nu are nimic pulmonar,am fost cu el la un ORL-ist si ne-a spus ca are o ciuperca dandune un tratament cu :nistatin ,orofar,diflucon timp de 5 zile .Cu toate astea el are inca o tuse sacaitore insotita in final de o saliva si sustine ca il gadela ceva la baza gatului ,iar in momentul acela ii vine sa tuseasca pana elimina acea saliva.Va multumesc anticipat

Raspunsuri (9)

Ionescu

acum 13 ani

Va recomand sa mergeti cu tatal la un medic homeopat cu experienta. Exista pe langa alte cauze diferite si tipuri de TBC care nu se manifesta vizibil si nici nu pot fi depistate la analize cat afecte emotionale care se manifesta prin tuse. Homeopatia cunoaste remedii eficiente si pt. astfel de cazuri.

Ionela

acum 13 ani

Sputa eliminata poate fi data la analiza pt. a vedea daca va creste o bacterie sau e tbc. Daca e doar saliva, poate e alt mecanism de declansare al tusei, mai probabil in tusea iritativa: alergie sau ca reactie adversa la un medicament(inhibitori de enzima de conversie folositi pt. tensiune arteriala crescuta de genul enalapril).
Multa sanatate!

Adrienne

acum 13 ani

Tusea mai poate fi si din cauza esofagitei de reflux. Ar fi indicat un control la un gastroenterolog si o analiza pt. Helycobacter Pilori.

Marius

acum 13 ani

Esofagita de reflux are doar simptome tipice, fara acele simptome ar avea rost sa faca astfel de analize ? Cati oameni atatea sfaturi...:-)

Adrienne

acum 13 ani

Sfatul este in urma experientei personale. Da! acidul gastric poate ajunge la faringe si laringe, fara a-l simti,producand o iritatie care provoaca tusea.

yma

acum 13 ani

Exista un sirop foarte eficient,PROSPAN.Dar trebuie gasita cauza acestei tuse care treneaza.Ar putea avea o componenta cardiaca,dar asta doar un specialist poate spune.

Gabriela

acum 13 ani

Mama mea sufera de ceva asemenator a incercat multe tratamente, a facut teste alergologice, a apelat si al Medic de ORL, examen pulmonar, nu este reflux gastric si a incercat cam tot ce s-a sugerat aici, si chiar mai mult fara succese.
Din pacate nici un medic nu a trimis-o in directii bune si tusea continua in special noaptea.
Doamna Ramona, ne intrebam daca tatal dumenavoastra a gasit cauza si tratamentul potrivit.

Va multumim si speram sa auzim vesti bune.
Multa sanatate.

Tatiana

acum 10 ani

Am si eu o tuse de doua luni si ceva exact ca cea descrisa mai sus si am dat nenumarate analize printre care si ce a sputei unde mi-a spus ca am o bacterie insa eu urmasem tratament cu Forcef in urma caruia aceasta ar fi trebuit sa dispara,astfel medicii presupun ca poate fi alergie la polen si acum trebuie sa mai dau analiza la 20 de alergeni si inka o analiza care nu-mi amintesk kum se numeste acestea fiind foarte costisitoare,eu insa nu simt ka as avea aceasta alergie pentru ka nu am toate acele simptome descrise la acesta,am doar zgirieturi in git,pe glande((( si inainte de culkare parka mi se usuca tot gitul si ma zgirie tot..Sa fie oare alergie sau vrio ifectie a glandelor care mocneste acolo?

MembruMobileApp1481148003

acum 7 ani

Un test de alergie este foarte indicat in acest caz. Pentru ameliorarea senzatiei neplacute si tusei va sfatuiesc sa incercati sirop ***. Luati cite o masura de 25ml de 3 ori pe zi si cam la a 3-a a 4-a zi se va vedea rezultatul foarte bine.