tuse legata de candidoza bucala

Afectiunile cavitatii bucale

Postata de Doina113 cu 12 ani in urma.

Tusesc in crize spastice de circa o luna jumatate. Toata povestea asta, dupa o laringita tratata cu augmentin (prescris de doctor). Am fost la ORL si dna doctor mi-a spus ca "mai trag" cu tusea, ca am facut o candida care nu prea vrea sa cedeze si imi provoaca aceste accese de tuse . Cand tusesc, mi se umple gura de saliva si trebuie sa scuip asa, ca o saliva mai groasa. Fac gargara cu musetel si bicarbonat, si badijonari cu glicerina boraxata. Poate tusea sa fie de aici? Mai trebuie sa o suport un timp?

Raspunsuri (2)

stanciu alina iliana

acum 12 ani

de circa o jumatate de an ma lupt cu o tuse persistenta si eu cred ca ami provoaca candidoza bucala acesta tuse care nu tot timpu ma deranjeaza am fost la medic specialist si nia recomandat nistatina de doua ori am luat tratamentu dar ami apare iara ce an urma sa ami apare candida bucala mam dus la un alergolog si spunea ca tusesc pe baza de alergie dar am fac tratament 3 lunicu singuler si aerius acuma leam gatat su tusea ami apre cateodata vreau sa aflu ce am de la ce provine zenzatia de tuse ca am obosit sa ma gandesc ca as putea sa ma ambolnavesc de astm bronsic as vrea un raspuns ....... multumesc

andrei

acum 9 ani

in aceeasi situatie sunt si eu...de aproape 2luni patesc si eu la fel iar azi am fost la medic si mi a recomandat glicerina cu nistin preparata in farmacie sa ma dau prin gura probabil cu degetu, un sirop stodal si aerius 10 pastile. nu ma deranjeaza tot timpul nici pe mine si la fel cand imi vine tusea am o saliva mai groasa de parca as fi mancat dulciuri.