tumoare palato-velara = cancer?

Afectiunile cavitatii bucale

Postata de miru81 cu 13 ani in urma.

buna ziua
va rog din suflet sa ma ajutati cu urmatoarea problema:
mama mea are 62 ani, de o perioada de aprox 4 luni i-a aparut o umflatura pe cerul gurii (palat)
nu s-a dus imediat la doctor, ci doar sapt trecuta marti, a ajuns la doctor si asta datorita faptului ca o dernaja atat de tare incat nu putea manca
s-a prezentat la sectia de chirurgie maxilo-faciala a Spitalului Judetean Targoviste, iar aici domnul doctor a intervenit printr-o taietura, dumnealui i-a comunicat ca e prea mare si trebuie sa o taie
a stat internata si iesirea a primit-o azi
pe ea scrie la diagnostic: TUMOARE PALATO-VELARA
in situatia asta eu nu stiu ce sa inteleg e cancer?
am uitat sa mentionez ca eu sunt departe de ea si mama nu stiu daca nu cumva m-a mintit ca sa nu ma supar
va rog in concluzie daca cunoasteti orice aspect legat de acest diagnostic va rog din tot sufletul sa ma ajutati
nici macar nu stiu din ce motive i-a iesit aceea umflatura, ce ar trebui sa fac
mi-e frica sa nu fie o tumoare maligna, mai ales ca ea spune ca scrie doar tumoare, si nu ce fel de tumoare maligna sau benigna, ci DOAR TUMOARE PALATO-VELARA
MULTUMESC DIN SUFLET
MULTA SANATATE TUTUROR CA AVEM NEVOIE CU TOTII
O ZI SUPERBA

Raspunsuri (1)

Dr. Marin Cosmin Horatiu

acum 13 ani

Buna ziua! Ptr siguranta v-as recomanda calduros sa ajungeti urgent si la sectia de chirurgie BMF a spitalului de stomatologie din Bucuresti !!!...din cele descrise nu pare a fi de gluma....