TRATAMENT NODUL GLANDA PAROTIDA

Afectiunile cavitatii bucale

Postata de ADI - ADA cu 9 ani in urma.

SE POATE TRATA UN ADENOM PLEOMORF BENIGN LA GLANDA PAROTIDA, NONCHIRURGICAL?

Raspunsuri (1)

Dr. Toth Noemi

acum 9 ani

Buna ziua!

Cand vorbim despre un tumor benign (dovedit histologic), care nu efecta nervul facial (nervul facial VII) mai avem posibilitatea ca tratament iradiatia zonei respectiva. Dar in unele cazuri, aceaste tumoare benigne poate deveni tumori canceroase.
Asa fel, daca medicul a indicat o interventie chirurgicala, este probabil ca acesta interventie este cea mai buna optiune pentru bonavul.