Sarea cu continut redus de sodiu e sare neiodata?

Afectiunile cavitatii bucale

Postata de Kc cu 5 luni in urma.

Mi s-a recomandat sa fac spalaturi/gargara cu sare neiodata (dizolvata in apa) pentru cicatrizare si accelerarea procesului de vindecare, insa la farmacie mi s-a dat sare cu conținut redus de sodiu. Este ok?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 5 luni

Buna ziua,

In general, utilizarea sarii cu continut redus de sodiu in solutie salina pentru spalaturi sau gargara este in regula. Sarea cu continut redus de sodiu contine o cantitate mai mica de sodiu in comparatie cu sarea obisnuita. Aceasta este recomandata, de obicei, in special persoanelor care au diete restrictive in sodiu sau care sufera de anumite afectiuni medicale, cum ar fi hipertensiunea arteriala.

Cu toate acestea, trebuie sa stiti ca utilizarea sarii cu continut redus de sodiu poate avea un gust usor diferit fata de sarea obisnuita, deoarece unele elemente pot fi inlocuite cau potasiu pentru a reducerea nivelului de sodiu. Daca aveti indoieli sau preocupari, este intotdeauna bine sa discutati cu medicul dumneavoastra sau cu farmacistul pentru a obtine recomandari specifice in functie de cazul dumneavoastra.

Articol de interes
sfatulmedicului.ro/Educatie-pentru-sanatate/cui-ii-este-recomandata-sarea-fara-sodiui_17049