salivatie in timpul somnului

Afectiunile cavitatii bucale

Postata de annicika cu 13 ani in urma.

buna! va rog sa ma ajutati cu vre-un sfat in ceea ce priveste salivatia in timpul somnului,aproape de fiecare data cind dorm,mi se intimpla sa ud putin perna! As dori sa mi corectez aceasta actiune nedorita,astept un raspuns,va multumesc!

Raspunsuri (8)

Iuli

acum 13 ani

Hahaha! Tuturor ni se intampla chestia asta mai mult sau mai putin des. :) Nu cred ca ai ce sa faci.

Alina

acum 13 ani

Nu cred ca este vreo solutie anumita sau vreun tratament in legatura cu acest tip de salivatie, dar totusi poate aparea din cauza respiratiei incorecte din timpul somnului. poate cavitatea nazala nu face fata fluxului de aer si nu poate obtine un echilibru, deaceea suntem nevoiti sa respiram pe gura, aceasta se intimpla fara a ne da seama tinind cont ca dormim iar saliva nu o putem controlo si din aceasta cauza apare aceasta problema.

acum 13 ani

este din cauza ca NU respirati pe nas.. in timpul somnului. !
numia in timpul somnului cu gura deschisa se intampla aceasta salivatie!!!!
Urgent la ORL.. pentru a rezolva problema cu Nasul !!!!

Ionascu Andreea

acum 13 ani

Si baietelul meu de doi ani patea la fel, am fost cu el la orl si n-are nimic in nas (nu polipi, nu rinita, etc.), nasul era desfundat tot timpul. Medicul mi-a recomandat doar... sa-i inchid gurita cand doarme cu ea deschisa... si intr-adevar poate respira pe nas... dar asta ar fi singura solutie?

mariana cristoiu

acum 13 ani

dr.flueraru valeriu sunt o doamna de 51 de ani sunt operata de inima (pt. a mi se pune o valva) si am fost diagnosticata cu policoza nazala bilaterala.Doresc un tratament fara a fi operata cu toate ca situatia este destul de avansata .VA MULTUMESC SI ASTEPT RASPUNS.LA tratamentul de inima iau strom

acum 13 ani

cred ca cu Dvs. am vorbit la Telefon astazi !
aveti tratamentul indicat si vorbim peste 1 luna. daca aveti posibilitatea tre sa ajungeti la Pascani sa vad nasul

Utilizator21572829828

acum 4 ani

Buna ziua, salivez in timpul somnului destul de des. Ma trezesc uneori din somn din cauza canitatii salivei si nu am gura deschisa, decat relaxata. Nu pot dormi pe spate, cat de mult nu am incercat, dimineata ma trezesc in oricare alta pozitie numai nu asa cum mi-am dorit. Multumesc in avans daca imi puteti oferi un sfat. O zi frumoasa!

Ioniță Nicolae

acum un an

Saliva in timpul somnului