salivatie excesiva copil 2 ani

Afectiunile cavitatii bucale Salivatie excesiva

Postata de l_aural cu 12 ani in urma.

am un baietel de 2 ani si 8 luni. de cand i-au iesit dintisorii (toti) a ramas cu o salivatie abundenta, tot timpul ii curge gurita, probleme de respiratie nu are doar isi cam tine gurita deschisa mai tot timpul
ce pot face sa nu mai saliveze? sunt polipii cumva?

Raspunsuri (6)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Buna ziua,
Va recomand un consult la medicul specialist ORL-pediatrie.

irina

acum 11 ani

buna tuturor! si eu am aceeasi problema cu fiul meu in varsta de 2 ani si 2 luni. am fost la medicul pediatru si mi s-a spus:"atata timp cat nu saliveaza in somn, nu trebuie sa ne alarmam. sa mai asteptam si sa urmarim evolutia".
intrebarea mea este: de ce nu ni se spun macar cauzele aparitiei acestei salivari abundente?
c-o fi din cauza x, y, z lucruri....nimic?!!!!!

l_aural

acum 11 ani

micutul meu are acum 3 ani jumate si salivatia sa oprit de la sine, mai salivam din cand in cand dar nu mai e ca si inainte cand ii curgea din gurita permanent,, cred ca se opreste cand nu mai baga in gura tot felul degete, jucarii etc

Gerga

acum o luna

Buna ziua! Care a fost cauza salivatiei? Noi avem o situatie asemanatoare, 1 an si 10 luni.

Fernando Fernando

acum un an

Ce iai dat de nu mai saliveaza fetita mea are 2 ani și tot saliveaza foarte mult

Gerga

acum o luna

Buna ziua! I s-a oprit fetitei salvatia?