Rosu in gat

Afectiunile cavitatii bucale

Postata de dana16975995 cu 11 ani in urma.

Buna ziua,
Am rosu in gat de trei zile, in primele doua am avut si temperatura cu dureri de cap. Acum nu mai am temperatura dar ma doare foarte tare in gat. Am incercat gargara cu sare dar imi curge sange. Intrebarea mea este daca pot continua gargara cu sare, indiferent daca curge sange. Multumesc

Raspunsuri (3)

victoras

acum 11 ani

Dupa parerea mea,daca durerea in git persista si dupa atita timp,clar nu este de natura virotica si trebuie intervenit cu antibiotic(ZINAT sau AUGMENTIN ) dar ar fi potrivita si o antibiograma(aceasta iti "indica" la care antibiotic reactioneaza "microbul". Poti,de asemenea,in loc de sare sa folosesti TANTUM VERDE(il gasesti sub forma de tablete de supt sau spray si are rol dezinfectant si antiinfamator)Succes si multa sanatate !!!

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Este recomandat sa consultati un medic ORL-ist pentru un diagnostic si tratament adecvat.

MembruMobileApp1481148003

acum 7 ani

Sunt infectii care raspund diferit la trataemnt. Eu sunt pentru un consult la medic inainte de a lua antibiotic. S-ar putea sa fie totusi ceva de natura virala care ar putea trece cu ceva drajeuri de supt gen ***. Toate bune