rezultat analize axudat faringian si lingual

Afectiunile cavitatii bucale

Postata de popandrea cu 13 ani in urma.

buna ziua, de vreo 3 luni de zile mi-au aparut niste bubite sub varful limbii , nu ma dor, nu ma ustura, n-au puroi, nu s-au extins, am fost am facut exudat faringian si lingual si rezultatul e urmatorul : la exudat faringian : Streptococ beta hemolitic grup non A, rare colonii, Sensibilitate intrinseca la Penicilina,
Staphylococcus aureus absent iar la exudat lingual : cultura fungi : sublingual: negativa
limba parte dorsala: negativa . medicul de familie mi-a spus sa ma duc la doctor orl sa-mi rezolv problema , nu inteleg, ce ar putea fi acele bubite de sub limba? Multumesc

Raspunsuri (2)

Filipa

acum 13 ani

Cred ca bubitele sunt o consecinta a prezentei streptococului, care este destul de periculos pt sanatate. Trebuie sa faci tratament cu antibioticul la care este sensibil, adica penicilina, sa mergi apoi la control. Medicul de familie te-a trimis la specialist sa-ti dea reteta, conform rezultatului antibiogramei. Sanatate.

Medic Epuran

acum 13 ani

Ar trebui să respectaţi sfatul medicului de familie şi să consultaţi un medic ORL-ist care vă va oferi un diagnostic precis şi o metodă de tratament.