Probleme in zona gâtului, ce să fie?

Afectiunile cavitatii bucale

Postata de Elena cu 4 luni in urma.

Bună ziua. De 2 zile am descoperit niște noduli in jurul gâtului (lateral,in față,in spate). Am un hematom in partea stângă (mai mare)și în partea dreaptă la baza gâtului. Am fost la medicul de familie, peste o săptămână fac analize de sânge,de urină și din secreții ale gâtului. Ce ar putea fi (zona gâtului mă arde)⁉️ Mulțumesc.

Raspunsuri (3)

SfatulMedicului

acum 4 luni

Buna ziua!

Nodulii in jurul gatului pot avea diverse cauze si doar un medic te poate diagnostica corect. In general, cand apar nodulii in aceasta zona, este recomandat sa se investigheze si sa se excluda afectiuni precum infectii virale sau bacteriene, afectiuni ale glandelor salivare, inflamatii ale ganglionilor limfatici sau chiar afectiuni ale coloanei cervicale.

Hematoamele pot aparea in urma unor traume sau loviri, dar si in cazul unor afectiuni mai grave, cum ar fi anumite infectii sau probleme cu coagularea sangelui.

Arsurile in zona gatului ar putea fi cauzate de o reactie alergica, de iritatii locale (cum ar fi utilizarea unor produse de curatare), dar si de alte afectiuni, cum ar fi herpesul sau infectiile fungice.

Analizele de sange, urina si din secretiile gatului pot oferi informatii importante privind cauza simptomelor tale. Daca nu primesti un diagnostic clar sau simptomele se agraveaza, este recomandat sa te adresezi unui specialist, cum ar fi un medic internist sau un medic ORL, pentru investigatii suplimentare si un diagnostic mai precis.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/medicina-interna

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Educatie-pentru-sanatate/inflamatia-ganglionilor-limfatici_8489

Elena

acum 4 luni

Țin să specific faptul că arsura simțită nu este mereu. Pur și simplu se împletește cu un disconfort sau...nimic. Aceste hematoame au apărut la 1 zi-2 după descoperirea nodulilor.

Elena

acum 4 luni

Mulțumesc mult ❗