probleme buza inferioara

Afectiunile cavitatii bucale

Postata de masaro70 cu 14 ani in urma.

Buna seara!Am o problema de un an la buza inferioara,o pata alba fara lichid ,nu deranjeaza si la distanta de un cm.sa zic o bubita ca un cos ,tare se simte la limba care nu are lichid si nu deranjeaza tin sa precizez ca de un an ,daca a crescut a crescut foarte putin sau deloc nu-mi mai dau seama.Am fost la doua cabinete dermatovenerice si unul orl la doua mi s-a spus ca este de la tigara si sa ma las ,mi-a dat si diagnostic cheilita cu tratament sa zic un unguent niciun semn.La alt cabinet nu a putut sa-mi spuna ce este doar sa-mi taie chestia aia si atunci aflu ce este ,asta m-a speriat rau de tot , am redus tigarile la o tigara dimineata la cafea si atat dar de doua luni nici un semn .Intrebarea ar fi : ce o fi?sau daca s-a mai intalnit careva cu asa ceva?

Raspunsuri (14)

Maria C

acum 14 ani

Cheilita este o afectiune a buzelor. Poti face tratament prin aplicatii locale cu 5-fluorouracil 5%, vermilionectomie, excizie laser.

DIANNA1979

acum 14 ani

Buna!
Eu iti recomand totusi sa mergi si sa iti ia tesut, doar in asa fel vei stii cu adevarat ce ai, dupa cum se pare diagnosticele de pana acum au dat gres, asa ca merita sa te taie-cum zici tu, sa nu se agraveze sau sa iti iasa undeva prin intestine din moment ce lasi netratat. Nu te teme n-or sa te taie pe viu, poti cere anestezie locala, traim in sec XXI, si ai tot dreptul sa afli ce se intampla.
Curaj, te vei simti mai bine pe urma.

didi

acum 14 ani

buna. am si eu o intrebare. mi-au aparut la nivelul mucoasei bucale,mai exact sub buza de sus niste pete alte,buza imi este umflata si au inceput sa-mi apara si pe limba si mi-o simt umflata in locurile respective:| despre ce ar putea fi vorba?

cartilagie

acum 10 ani

sifilis

DIANNA1979

acum 14 ani

Buna Didi!
Dupa cate se pare e posibil sa fie o alergie sau o infectiune la nivel bucal si trebuie urgent tratament medical!! Cu toate ca afectiunile care au loc la nivel bucal se vindeca in general de la sine daca pastrezi o igiena adecvata:
-spalat pe dinti dupa fiecare masa principala
-orice legume, fructe sau alt aliment spalat adecvat si doar pe urma consumat
-tigara pusa deoparte si in nici un caz fumat dupa altcineva pe perioada
tratamentului
etc
In cazul in care aveti animal de casa e de recomandat sa evitati contactul direct cu acesta, in special daca animalul in cauza e posibil sa fi intrat in contact cu mediul din afara casei si in acest fel sa va fi transmis ceva..unii germeni sunt deosebit de periculosi ptr om dar sunt tolerati de animale!!
Sper ca sfatul meu va fii spre ajutorul si indrumarea dvs sa consultati cat de curand medicul.
Bafta!

LENU

acum 14 ani

BUNA AM O NELAMURIRE DE CEVA TIMP INCHIT MAI GREU SI NOAPTEA UNEORI MISE USUCA IN GAT CINE MA AJUTA INCERC SA MA LAS DE TIGARI DAR NU POT ZICE CA SUNT FUMATOARE INRAITA SUNT UN PIC SI MAI GRASA
VA ROG SA MA AJUTE CINEVA VA MULTUMESC

gaby

acum 14 ani

de curand am fost shi yo la doctor poate cu aceeasi problema si diagnosticat cu chist mergi la doctor shi ar sa fie bn lasate pe mana chirurgului... bafta

Laura

acum 14 ani

Buna! de vreo 3 saptamani mi-a aparut pe buza inferioara pe interior o bubita,ca un cos.pare sa aiba ceva lichid,cand se umfla,cand se face micuta si zic ca trece.ma deranjeaza cand mananc sau vorbesc.ce ar putea fi? multumesc

cozma

acum 12 ani

de aproape o luna mi-a iest pe buza inferioara o pata mica maronie.mentionez ca nu fumez insa am folosit un luciu pt.marirea buzelor. va rog sa ma ajutati sa scap de pata asta !!!

Mihai

acum 12 ani

Buna!acum vreo 5-6 luni de zile mia aparut o bubita alba pe gingie deasupra maselei de minte nu am bagato in seama ca nu ma deranja acum miau mai aparut inca 2 pe gingia din fata sus si jos par a fii afte dar nu cred ca nu ma dor absolut deloc.ce ar putea fii?Multumesc

Diana

acum 7 ani

De vreo 4luni pe buza superioara am o bubita alba fara lichid care nu dispare am incercat sa caut pe internet dar nu gasesc . Am crezut ca este un cos da se pare că nu. Menționez ca lam rupt dar a aparut la loc. Ma deranjează rau. La inceput a fost o pata alba chiar 2 dar una a didpt și sa facut ca o alunita. Mai are cineva ? Un sfat?

MembruMobileApp1524430843

acum 6 ani

Salut. Îmi poți spune cum ai rezolvat problema?? Și eu am fost la 2 Dr și am primit 2 diagnostice diferite. Am Aceasi problema, mi s-a dat un unguent dar pe degeaba. Mulțumesc

MembruMobileApp1524430843

acum 6 ani

Intrebare referitoare la problema lui masaro70, problema cu pata albă pe buza inferioară

Utilizator11573493587

acum 4 ani

Bună, cred că am aceeași problema. Poți să-mi zici te rog cum ai rezolvat-o?